Bioodpad
Bioodpad, neboli biologicky rozložitelný odpad, tvoří výhradně rozložitelná organická hmota. Největší množství bioodpadu vzniká při údržbě zeleně, což je také důvod, proč se jeho odvoz nejčastěji řeší při provádění pravidelné údržby zahrad na jaře a na podzim.
V případě vzniku většího množství bioodpadu, typicky při zmíněné údržbě zahrady, byste ho rozhodně neměli vyhazovat do komunálního odpadu, protože jednak se do popelnice ani kontejneru veškerý bioodpad ze zahrady obvykle nevejde a jednak ho lze dále využít. Na své zahradě ho dokonce můžete využít sami. Když z něj v kompostéru necháte vzniknout kompost, jeho zapracováním do půdy v ní významně zvýšíte obsah živin a můžete tak dosáhnout zajímavějších pěstitelských a zahrádkářských úspěchů.
Pokud vám však při údržbě zahrady vznikne takové množství bioodpadu, že se do jednoho či dvou kompostérů, stejně jako do obecní popelnice na bioodpad, jednoduše nevejde, nezbývá než objednat kontejner na odvoz bioodpadu.
A co vlastně patří mezi bioodpad?
- Do kompostérů a kontejnerů a popelnic na bioodpad můžete dávat: trávu, listí, větvičky, slámu, seno, popel ze dřeva, piliny, hobliny, dřevní štěpku a některé zbytky z kuchyně – většinu zbytků ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu, čajové zbytky nebo skořápky vajec a ořechů.
- Do bioodpadu naopak nepatří: například kosti, maso, tuky, mléčné výrobky, pečivo, rostliny napadené plísní, kořeny plevele, popel z uhlí a cigaret, pecky a slupky z tropického ovoce, výkaly domácích mazlíčků nebo časopisy. Samozřejmě do něj nedávejte ani kameny, plasty, kovy, sklo a další biologicky nerozložitelné materiály.