Za jak dlouho jsme u vás ?
OD 1 DO 4 HOD PO PRAZE

MOC Ceník kontejnerů
Podívejte se na ceny kontejnerů

Poptávky pro firmy
Zašlete nám vaši poptávku Zpracujeme ji do 24 hodin.

Objednávka kontejneru
Objednávka kontejneru

Přeplněné skládky

5.10.2011

Obří skládka v Ďáblicích patří k největším v zemi.

S novým územním plánem hlavního města se zřejmě rozroste o dalších devět hektarů.

Na další odpadky Pražanů na ní totiž už chybí místo.

A není divu: Češi stále vozí na skládky většinu svých odpadků, které v domácnostech vyprodukují.

Každý Čech vyprodukuje v průměru asi 420 kilogramů odpadků za rok a většina ho končí na skládkách.

V porovnání s jinými zeměmi Evropské unie si tak vedou dobře - v Irsku nebo Dánsku je množství odpadků z domácností téměř dvakrát vyšší. Mnohem více odpadů produkují třeba i Švédi, Němci nebo Francouzi. Dokládá to zpráva o životním prostředí za rok 2008, kterou předložil vládě ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Horší hodnocení si Češi vyslouží v tom, jakým způsobem s komunálním odpadem nakládají. Téměř osmdesát procent, zhruba 3,5 milionu tun ročně, totiž zamíří na skládku. Evropská unie a její směrnice přitom hodnotí skládkování jako nejhorší možný způsob, jak s odpadem nakládat. "Vůbec nejlepší možností je opakované použití. Kromě toho ale existují ke skládkování i další dvě alternativy - může to být recyklace nebo výroba energie spalováním odpadu," vysvětluje poradce ministra Daniel Vondrouš.

Ve zprávě ministerstva nejsou jen negativní závěry. Vyplývá z ní také, že Češi se naučili třídit obaly z výrobků. Za posledních deset let se množství vytřízeného odpadu zvýšilo devětadvacetkrát - jeden Čech tak v roce 2008 vytřídil zhruba 53 kilogramů odpadu. Hodně Češi třídí třeba plasty nebo sklo. Za poslední roky přibyly ve městech tisíce kontejnerů a mají je i ta nejmenší městečka. "My je máme u autobusové zastávky nedaleko od městského úřadu," říká Antonín Čouka, starosta Přebuzi v Karlovarském kraji, ve které žije zhruba devadesát obyvatel, a je tak nejmenším městem v Česku.

V třídění některých druhů odpadů ale mají Češi stále co zlepšovat. "Víc bychom mohli třídit například papír. A některé druhy odpadů netřídíme téměř vůbec - například bioodpad. Ten přitom tvoří až polovinu komunálního odpadu," říká Vondrouš.

A právě využití bioodpadu patří mezi ty nejsnazší možnosti - lidé si ho mohou sami doma zkompostovat nebo vyhodit do určených popelnic a města je potom vyvezou do speciálních kompostáren. "Tak to však funguje zatím jen v několika málo obcích. Postupně se to ale zlepšuje," reaguje Vondrouš.

Podle zprávy ministerstva jsou na tom Češi dobře i s celkovou produkcí odpadu, do kterého se započítává kromě toho z domácností i průmyslový odpad. Češi ho vyprodukovali minulý rok o 14 procent méně než v roce 2002. A jsou tak se svými 2,4 tuny na jednoho obyvatele pátí v pořadí mezi zeměmi EU s nejnižším množstvím odpadků. Nejhůř vychází ze statistky Bulharsko, které ročně vyprodukuje až 32 tun odpadků na jednoho svého obyvatele.

Při větším objemu odpadu vám rádi zpracujeme kalkulaci s množstevní slevou do 24 hod.

Chci odeslat poptávku
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace