Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Devatero třídění odpadu

O třídění, recyklaci a opětovném využívání surovin slýcháme ze všech stran. Znáte opravdu vše, co k této problematice potřebujete vědět? Pročtěte si desatero třídění odpadu a už nebudete muset po ničem pátrat.

Tříděný odpad

1. Zjistěte, kde máte popelnice

Žluté kontejnery na plast, modré na papír a bílo-zelené na sklo jsou na každé návsi nebo v městské čtvrti. Víte ale, kde ve vašem okolí fungují sběrné dvory, kde se vykupují suroviny, odevzdávají baterie nebo prošlé léky? Možná je to hned za vaším rohem.

2. Vytvořte si podmínky pro třídění odpadu

Prodávají se speciální koše na tříděný odpad, ale plastové lahve můžete shromažďovat třeba ve velké igelitce, papíry zase v papírové krabici – jde zejména o to, vytvořit si takové podmínky, aby se všem ve vaší domácnosti dobře třídilo.

3. Sešlapávejte PET lahve

Třídění plastů je pro většinu z nás samozřejmostí. Už při třídění doma je sešlápněte – vejde se vám jich víc nejen do nádoby nebo pytle, kde je skladujete, ale také do kontejneru. Kromě PET láhví patří do žlutých kontejnerů i plastové sáčky, kelímky od jogurtů apod.

4. Třiďte také sklo

Vymyté lahve nebo sklenice vyhazujte do bílo-zeleného kontejneru na sklo. Bílé do bílého (nebo bílé části), barevné do zeleného (nebo zelené části).

5. Papír vyhoďte do modrého kontejneru

Při třídění pamatujte, že papír je cennou surovinou. Vyhazujte ho do modrého kontejneru nebo ho věnujte dětem do školy – některá školní zařízení totiž soutěží v objemu vysbíraného papíru.

6. Třiďte nebezpečný odpad

Drobná elektronická zařízení, akumulátory, zářivky, lepidla nebo oleje jsou nebezpečným odpadem. Odevzdávejte je proto do specializovaných sběrných dvorů. Prošlé léky patří zase zpátky do lékáren.

7. Nevyhazujte odpad na zem

Papírky, nedopalky, žvýkačky a další smetí poházené kolem chodníků nebo v parku je nevzhledné. Proto vždy vyhledejte nejbližší popelnici nebo odpadkový koš.

8. Eliminujte vznik odpadu

Nejlepší je takový odpad, který nevznikne. Proto už při nákupu myslete na to, abyste vyprodukovali co nejméně odpadků – vybírejte si třeba zboží ve vratných obalech.

9. Nevíte si rady? Ptejte se

Nevíte, kam vyhodit olej? Co s vybitou baterií? Ptejte se, třeba na svém obecním úřadě nebo v internetových poradnách.

Publikováno 17. 10. 16 v kategorii Třídění odpadu |

Starší příspěvky:
Jak se likviduje zemědělský odpad?

Zemědělská výroba dříve bývala téměř bezodpadová. Rostlinné zbytky i hnůj se využívaly jako přírodní hnojivo. Vše bylo založeno na uzavřeném...

Německo a Rakousko jsou velmoci v třídění odpadu

Zatímco u nás se podle statistik vytřídí přes 20 procent komunálního odpadu, v sousedním Německu a Rakousku je to přes 50...

4 způsoby likvidace odpadu: Který se zamlouvá vám?

Popelářská auta denně svezou tuny komunálního odpadu. K tomu se přidávají plasty, papír nebo sklo z kontejnerů na tříděný odpad. Co se...

Velké řetězové/vanové kontejnery. Terénní a stavební práce v centru Prahy

Ani historickému centru Prahy se nevyhnou stavební práce, které vyžadují odvoz suti a odpadu nebo dovoz sypkých stavebních materiálu. Dopravit...

Turbokontejnery SIEGL: Po Praze do 60 minut

Při stavbě nebo rekonstrukci často nastávají okamžiky, kdy je třeba zareagovat co nejdříve. Potřebujete rychle odvézt suť nebo jiný odpad?...

Zavřít