Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

8 zajímavých faktů o odpadech

Odpady jsou nedílně spojeny s každodenní činností člověka. Že by mělo lidstvo jejich produkci omezit a zároveň třídit, je v současné době mnoha lidem více než jasné. Na druhou stranu existuje celá řada zajímavých faktů, které jste o odpadech možná nevěděli.

1. Recyklace jediné hliníkové plechovky dokáže ušetřit dostatek energie k tomu, abyste mohli mít tři hodiny puštěnou televizi. Jedna recyklovaná plastová láhev zase ušetří energii k napájení 60 W žárovky (opět na tři hodiny) a recyklovanou skleněnou lahví si „ošetříte“ používání počítače na 25 minut.

2. Na výrobu plechovky z recyklovaného hliníku se spotřebuje až o 80 % méně energie než na nerecyklovanou variantu. Stále je to ale energeticky mnohem náročnější než všechny výdaje spojené s vratnými skleněnými lahvemi.

3. Co se však týče biologické rozložitelnosti, skleněná láhev „podlehne“ tomuto procesu až za více než 1 milion let (!), zatímco plechovka se rozloží cca za 10 až 100 let a plastová lahev za 100 až 1000 let.

4. Každoročně je celosvětově vyprodukováno zhruba 49 milionů tun elektronického odpadu neboli e-odpadu. To je mimochodem 7 kg na každého člověka na Zemi. Pro zajímavost ještě uveďme, že kdyby bylo toto množství najednou v popelářských vozech, jejich řada by zabrala půl zeměkoule.

 

5. Že je právě elektronický odpad poměrně nebezpečný asi zdůrazňovat nemusíme. Přitom více než 70 % jej skončí v Číně, kde je zpracováván v rodinných dílnách, tedy neodborně. To může mít značný vliv na životní prostředí a nese sebou pochopitelně i zdravotní rizika, rakovinu nevyjímaje.

6. Mohlo by se zdát, že je Čína vzhledem k počtu obyvatel největším producentem odpadů na světě, ale chyba lávky! Zatímco tato východoasijská země vyprodukuje 520 tisíc tun odpadu denně, Spojené státy americké ji o 100 tisíc tun „porážejí“. Američané kupříkladu vyhodí 25 milionů plastových lahví každou hodinu!

7. Právě v USA se navíc každoročně zbytečně vyhodí přibližně 40 milionů tun potravin. Na světě přitom žije zhruba jedna miliarda hladovějících lidí. Že se s potravinami často plýtvá i v Evropě ovšem netřeba dodávat.

8. Jestli si ptáte, jak byste mohli více dbát o životní prostředí, zkuste to již při nákupech. Jen si představte, kolik milionů plastových tašek každoročně obchodníci prodají. Na druhou stranu by spotřeba plastových tašek měla v rámci Evropské unie klesnout do roku 2017 na polovinu, přesto neváhejte a už nyní se jejich používání vyhýbejte.

Štítky:
Publikováno 01. 10. 14 v kategorii Odpady |

Starší příspěvky:
Představení projektu Sbírej Toner

Rádi bychom zdůraznili, že tonery a inkoustové kazety do našich kontejnerů nepatří. Abychom Vám však poradili, hledali jsme nejideálnější řešení....

Největší skládky odpadu na světě

Odpad patří k největším problémům moderního světa. Na nepříliš velké planetě Zemi totiž aktuálně žije přes sedm miliard lidí. Některé skládky...

Třídění papíru k recyklaci. Co byste měli vědět?

Když se řekne „třídění papíru“, nejedná se na první pohled o nic složitého. Jenže ve skutečnosti to tak jednoduché není,...

Recenze mobilní aplikace Zmapujto.cz

Pomocí mobilní aplikace ZmapujTo můžeme jednoduše a rychle upozornit na všechny možné problémy, na které ve svém okolí narazíme (od...

Jak se připravit na vyklizení objektu?

Vyklizení soukromých i komerčních prostor či institucí s sebou nese mnoho starostí. Jak tedy při takovém procesu postupovat? A co...

Zavřít