Víte, kolik má planeta Země světadílů? Myslíte si, že je jejich počet pevně dán? Omyl! V Tichém oceánu se totiž již nějakou dobu tvoří nový kontinent, tolik příznačný pro aktuální lidské počínání. Ano, za jeho existencí stojí člověk a rozhodně na něj nemůže být pyšný…
Kde se Velký pacifický odpadkový pás vlastně vzal?
Great Pacific Garbage Patch neboli Velký pacifický odpadkový pás je negativním fenoménem, na nějž jsme se již v krátkosti zaměřili v přehledu největších skládek odpadu na světě. Dnes si tuto oblast, kterou objevil na přelomu tisíciletí amatérský vědec Charles J. Moore, přiblížíme o něco podrobněji. Čtenáře bude jistě zajímat, kde se vlastně plovoucí pás odpadků vzal. Ačkoli jej vlastně vytvořily mořské proudy, producentem samotných odpadů je pochopitelně člověk. Ty se následně do moří dostávají jak z lodí, jejichž posádky je často házejí přes palubu, tak z pláží a vůbec z pevniny, a to přitom z Asie i z obou Amerik.
Rozloha ČR je oproti plovoucímu pásu odpadků titěrná!
Samozřejmě že odpadem jsou postiženy všechna vodstva Země, nicméně pás v Tichém oceánu, jenž se nachází mezi 135. a 155. stupněm západní délky a 35. až 42. stupněm severní šířky (cca 1 600 km od Kalifornie), je skutečně specifický, a to zejména díky své velikosti. Odhady jeho rozlohy se sice liší, nicméně i ty „nejoptimističtější“ hovoří o 700 tisících km2, ty pesimističtější dokonce o více než 15 milionech km2. Chcete nějaké měřítko? Rozloha České republiky je necelých 79 tisíc km²! Plocha plovoucího pásu odpadků se navíc neustále zvětšuje. A i kdyby byl nějakým zázrakem přísun nežádoucího obsahu do Pacifiku okamžitě zastaven, podle dalších odhadů by jeho vyčištění trvalo kolem pěti let!
Negativní dopady na živočichy
Pás se skládá zejména z menších úlomků plastů, které se mohou rozkládat stovky let, ale také z velice nebezpečných mikročástic. Problematické jsou ovšem rovněž rybářské sítě a další materiály. To vše má pochopitelně dopad na všemožné živočichy. Tak například jsou pravidelně nalézáni mrtví ptáci a mořské želvy s vnitřnostmi plnými plastů, ohroženi jsou ovšem i nejrůznější tvorové živící se planktonem. V konečném důsledku je ovšem ohrožen rovněž člověk, který konzumuje mnohé postižené živočichy. Chtělo by to však dodat, kdo chce kam…
Doporučujeme: na závěr se podívejte krátké video o Velkém pacifickém pásu odpadu.