Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Proč někteří Češi jezdí uklízet odpadky na Bali?

Místo lenošení na vyhřátém písku sbírají na plážích odpadky – plastové láhve, igelitové sáčky a další nepořádek. Proč někteří Češi jezdí uklízet odpadky na Bali? Chcete se přidat? Jak to tady chodí?

Běžná dovolená je nuda, takové heslo přijali za své nadšenci, kteří vyrážejí na populární indonéský ostrov Bali, aby zde přidali ruku k dílu. Sdružují se do skupin, jednou z nich je například Trash Hero, a pravidelně čistí pláže, řeky i moře.

Bali. Místo, kde se sbírají odpadky

Jejich motivace? Vyčistit nádhernou přírodu od odpadků. Bali je vyhlášené místo, pro mnoho turistů a cestovatelů doslova ráj na zemi. Bohužel se ale topí v odpadcích. Jejich sbírání, úklid pláží nebo národních parků, si mnozí z Čechů, kteří sem přijíždí na krátkodobé i dlouhodobé pobyty, zvolili za své momentální poslání. Ti, kteří své zkušenosti sdílí se zbytkem světa, se shodují v jednom: když se dívají na čistou pláž, kterou zbavili odpadků, mají z toho radost.

Tato dobrovolnická činnost má jednu výhodu – nepotřebuje počáteční investici. Každý z dobrovolníků vloží do společné aktivity něco. Jeden zapůjčí loď, druhý odpadkové pytle, třetí uvaří večeři.

Proč zrovna Bali?

Asi i vás napadá otázka: proč je Bali plné odpadků, když je považované za tak krásné místo? Protože sem proudí turisté, kteří utrácejí peníze, životní úroveň místních lidí roste. S tím jdou ruku v ruce i civilizační vymoženosti, například plastové sáčky nebo lahve.

Navíc, vše se tady kupuje na jedno použití, takže igelitových obalů přibývá. Mezi vysbíranými plastovými odpady tak jsou obaly od miniaturních mýdel nebo od sušenek, obaly od instantních nudlí, ale i vyhozené hračky nebo lahve od vína.

Osvěta ohledně odpadů

Současně se sběrem odpadků se čeští dobrovolníci na Bali zaměřují ještě na jednu činnost: osvětu. Jen vzdělávání místních obyvatel může fungovat jako prevence dalšího zaplavování pláží, národních parků, zátok nebo krásných přírodních koutů plastem. Možná je to pro nás s podivem, ale mezi osvětu patří třeba i vysvětlování toho, že plastový obal se nerozloží jako slupka od banánu.

Pokud se na Bali chystáte a pohráváte si s myšlenkou, že byste rádi prožili dovolenou jinak, zkuste se s českými dobrovolníky spojit. Nadšení z této aktivity je zde prý nakažlivé.

Publikováno 19. 12. 17 v kategorii Odpady |

Starší příspěvky:
Jak se měnil odpad v Praze v průběhu století?

Odpad provází lidstvo už od pravěku. Zatímco dřív byl zužitkován každý kousek materiálu, i když lidé ještě slovo recyklace neznali,...

5 videí, která vás přimějí třídit odpad

Váháte ve své domácnosti se tříděním odpadu? Říkáte si, že se stejně vše smíchá na jedné skládce? Podívejte se na...

Recyklace v ČR: Jak si vedeme oproti jiným zemím EU

V mnoha českých domácnostech je třídění odpadu běžnou záležitostí. Recyklují se nejen plastové lahve, sklo a papír, ale stále častěji také...

Jak odpady ovlivňují klimatické změny?

Ačkoliv se klima na Zemi dříve měnilo bez vlivu člověka, nyní se většina vědců shoduje na tom, že klimatické změny...

Co se děje se starými pneumatikami?

Každá pneumatika jednou dojezdí. Potom se dá použít různě. Můžete z ní vyrobit dětskou houpačku či prolézačku. Nebo pneumatiky hromadit a...

Zavřít