Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Co vše v sobě skrývá pojem ekologie?

Pojem ekologie je skloňovaný ve všech pádech. Ohánějí se jím politici, neziskové organizace i média. Co vše ale v sobě skrývá? A kolik má rozměrů?

Ekologii můžete studovat na středních i vysokých školách, můžete jí zcela propadnout při běžném životě, nebo se tímto pojmem zabývat teoreticky. Má totiž mnoho stran i odnoží. Pojem ekologie je často chápán v souvislosti s ochranou životního prostředí. Zabývá se rovnováhou ekosystémů, rozmanitostí, koloběhem nebo udržitelným životem.

Vícerozměrná ekologie

Ekologie jako taková ale není synonymem ochrany životního prostředí. Stejně tak ji nezaměňujte s environmentalismem nebo s vědami o životním prostředí. Podstatou ekologie, alespoň ve vědeckém pojetí, je především biodiverzita, kterou se ekologové snaží vysvětlit.

Zkoumají proto životní procesy, interakce nebo adaptace v přírodě. Sledují pohyb materiálu nebo energie prostřednictvím živých společenství. Zabývají se distribucí organismů a biologickou rozmanitostí.

V praxi se ekologie rozrůstá do mnoha různých oborů, které většinou směřují k ochraně přírody nebo řízení přírodních zdrojů. Často jde ekologie ruku v ruce i s ekonomickou stránkou věci, když například využívání obnovitelných zdrojů energie šetří nejen životní prostředí, ale také finance.

Ekologie jako vědní obor

Ekologii jako vědní obor poprvé definoval Ernst Haeckel v roce 1866. Ekologie vychází z mnoha dalších věd a nauk. Mezi jinými to je biologie, klimatologie, geografie, fyzika, chemie, antropologie, ale možná trochu překvapivě i ekonomie, právo, historie nebo psychologie.

Ekologie se jako vědní obor rozvinula ve druhé polovině dvacátého století. Její počátky je nicméně možné vysledovat až do 4. století před naším letopočtem. Prvky ekologického smýšlení se objevují v Aristotelových zápiscích. Jeho student, Theophrasta, zase jako první popsal vztah mezi živočichy a jejich prostředím.

Co zkoumá ekologie?

V nejširší rovině můžeme říct, že ekologie zkoumá ekosystémy a procesy, které probíhají v přírodě. Zabývá se vztahem organismů k vnějšímu prostředí. Vyjadřuje také celkový přístup k přírodě a ochraně životního nebo přírodního prostředí.

Štítky:
Publikováno 28. 08. 17 v kategorii Ostatní |

Starší příspěvky:
7 dětských knih o ekologii, které si vaše dítě zamiluje

Připravujete své dítě na život ve 21. století a učíte ho, jak třídit odpad, nebo proč jsou místo igelitek lepší...

Jak naložit s plechovkami a víčky od jogurtů?

Správné třídění odpadu je hračka, pokud víte, jak na to. Kelímek od jogurtu patří do plastu, ale co s víčkem? A...

Odpad v číslech: Statistiky jsou opravdu děsivé

Odpad sice třídíme stále víc, ale také ho přibývá. Když se proto podíváme na statistiky spojené s odpadem, mnohdy vypadají děsivě....

Podzemní kontejnery: Jak fungují a jaké jsou jejich výhody?

Všímáte si, že se česká města proměňují? Nebo alespoň jejich části? Jsou čistější, upravenější a postupně z nich mizí i popelnice,...

Co se dál děje s textilem, který skončí v kontejneru na textil?

Vyklidíte skříň s oblečením a s úlevou se starého nepotřebného textilu zbavíte. Když zmizí ve chřtánu kontejneru, neubráníte se myšlence na to,...

Zavřít