Třídění odpadu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak můžeme snadno přispět ke zlepšení životního prostředí. Lidé ale bývají často demotivovaní. Třeba proto, že o třídění odpadu kolují různé mýty a polopravdy. Možná jim věří i vaše babička. Tak se na ně podívejme podrobně.
Mýtus 1: Vše skončí na jedné hromadě
Už vám to také někdo řekl? Že třídění odpadu nemá smysl, protože vše stejně skončí na jedné hromadě? To není pravda. Různé druhy odpadků odvážejí auta označená nápisem s názvem suroviny – ke smíchání tak opravdu nedochází. Mimochodem, firmy zabývající se svozem dostávají za tříděný odpad zaplaceno, kdyby ho odvezly na skládku, musely by platit ony.
Mýtus 2: Třídění odpadu je složité
Je jednodušší, než se na první pohled může zdát. Papír stačí ukládat do papírové krabice, plastové láhve do igelitky. Na sklo můžete vyčlenit speciální kbelík. Třídění podle výpočtů zabere jen tři minuty denně. Tolik času můžeme Zemi věnovat.
Mýtus 3: Kontejnery jsou daleko
Průměrné sídliště je vybavené kontejnery na tříděný odpad co ob jeden panelák. Barevné kontejnery jsou i v centrech obcí a městeček. Tak, aby byly dostupné každému. Průměrná vzdálenost ke kontejnerům na tříděný odpad je dnes jen 138 metrů a možnost podílet se na třídění má 97 procent obyvatel České republiky.
Mýtus 4: Láhve se musí vyplachovat
Někteří lidé odpad netřídí, protože si myslí, že sklenice od jogurtu nebo plastové láhve od limonády musí vymýt. Není to pravda. Nicméně vypláchnutí je užitečné, pokud kelímky doma skladujete delší dobu.
Mýtus 5: Nebezpečný odpad doma nevedeme
Při vyhazování odpadků je dobré se mít na pozoru. Protože přibývá věcí, které není možné vyhodit do běžné popelnice. Respektujte to. Nebezpečným odpadem jsou například prošlé léky a ty má doma čas od času každý. Stejně jako třeba vybité baterie.