Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Co se děje s jednotlivými druhy odpadů po dotřídění

Odpady v dnešní době, kdy počet lidí na planetě Zemi překročil 7 miliard a zároveň se celosvětově výrazně zvýšila spotřeba, nelze jen tak bez užitku vyhazovat. Jejich recyklace je tedy velmi důležitá. Na jejím konci je přitom znovupoužití jednotlivých materiálů. Co se s nimi děje konkrétně?

Využití papíru, nápojových kartonů, plastů a skla

Cesta jednotlivých druhů odpadů je poměrně dlouhá. Nejdříve putují do košů, následně do veřejných popelnic a kontejnerů a poté na skládku, do spalovny či na třídící linku. V prvních dvou případech tato cesta končí, ačkoli i tyto odpady ještě naleznou uplatnění, např. pro výrobu tepla či elektrické energie ve spalovnách, přičemž stejným způsobem lze využít i plyn, jež se vytváří na skládkách. Nás bude ale na tomto místě zajímat, jak jsou využívány základní materiály po dotřídění na třídící lince, které následně míří k dalším zpracovatelům.

  • Papír končí v papírnách, kde se za pomoci vody rozvlákňuje a čistí. Poté jsou z něj vyrobeny nové papírové výrobky, tedy např. noviny, časopisy či toaletní papír.
  • Nápojové kartony buď zamíří rovněž do papíren, anebo do továren na stavební hmoty. Lze je totiž použít i k výrobě speciálních stavebních desek.
  • Plasty jsou dosti variabilní. Tak například PET láhve lze použít na výrobu nových PET lahví, ale také v textilním průmyslu (na fleecové mikiny, spacáky apod.). Plastové sáčky, fólie a tašky jsou využity k opětovné výrobě těchto pomůcek, zatímco další druhy plastů naleznou uplatnění při výrobě stavebních či zahradních prvků.
  • Sklo se pochopitelně dostává zpět do skláren. Skelná drť, jež zde vzniká, je následně použita na výrobu nových skleněných produktů, ale hodí se i pro tepelné izolace.

Využití dalších odpadových materiálů

Recyklace se pochopitelně týká i dalších druhů odpadu. Hliníkové plechovky kupříkladu naleznou uplatnění jako druhotná surovina v hutích, železný šrot při výrobě železa a oceli a k dalšímu zpracování je možné použít i staré elektrospotřebiče. V současné době navíc existuje pro mnohé materiály i velice nečekané použití, takže ze starých kol lze vyrobit nový nábytek a bytové dekorace, z elektroodpadu zase elegantní šperky apod.

Mnohé materiály je navíc možné využít ve stavebnictví (např. pneumatiky, dřevo či stavební suť). Někteří lidé jdou ovšem v této oblasti ještě dále jako např. americký architekt Michael Reynolds. Ten je znám díky svým stavbám z odpadů (tzv. Zemělodě), při kterých ji využito skutečně velké množství recyklovatelných materiálů. Zkrátka a dobře, vyhazovat určité materiály do směsného odpadu, když je lze vytřídit a recyklovat, není v žádném případě žádoucí.

Štítky: ,
Publikováno 22. 01. 15 v kategorii Třídění odpadu |

Starší příspěvky:
Jak funguje třídící linka na odpad a spalovna odpadů?

Základem pro nakládání s odpady je jejich třídění, které umožňuje recyklaci, což je šetrné k životnímu prostředí. Tříděný odpad přitom po svozu...

Vše, co byste měli vědět o ekologické likvidaci vozidel

Samozřejmě že se autovraku nelze jen tak zbavit, ale tento krok je nutné učinit v souladu se všemi zákonnými předpisy. Konkrétně...

Jak zlikvidovat vánoční stromek?

Vánoční svátky jsou obdobím, se kterým je spojena řada tradic. Jednou z nich je zdobení vánočního stromečku. Ten si ovšem musíte...

Netradiční využití vanových kontejnerů

Tvrzením, že jsou vanové kontejnery určeny pro převoz odpadů, jistě nikoho neohromíme. Tedy maximálně tím, že si dovolujeme upozornit na...

Směsný odpad: víte o něm vše důležité?

Každý Čech vyprodukuje každoročně velké množství směsného odpadu. V této oblasti se sice může zdát vše jasné, přesto neuškodí, pokud si...

Zavřít