Tímto článkem rozhodně nechceme moralizovat. Chceme jen poukázat na to, že odpad, který vyprodukujeme doma, není dost možná jediný odpad, který vyprodukujeme. Občas si prostě v kavárně dáme kávu do kelímku s plastovým víčkem, na benzině bagetu v plastovém obalu nebo se najíme někde, kde mají plastové příbory. Kdybychom si více uvědomovali množství tohoto často zbytečného odpadu, možná bychom se více snažili předcházet jeho vzniku. A o tom je tento článek.
Takové ty běžné situace, ve kterých vzniká zbytečný odpad, kterému se dá předcházet, zažila většina z nás. Pro příklad nemusíme chodit daleko. Kdo z nás nikdy nedal při nákupu banány a další ovoce do mikrotenového sáčku a v restauraci s rychlým občerstvením nepoužil na nápoj plastové víčko nebo brčko. A je opravdu nutné si vodu pokaždé kupovat v plastové láhvi?
Každou minutu vyprodukujeme 1 milion plastových láhví. To je přes 480 miliard láhví ročně. Spotřeba igelitových tašek průměrného Evropana bývala až 200 kusů ročně. A před přijetím legislativy Evropské Unie omezující jednorázové plasty, která vstoupila v platnost v roce 2022, se jen v České republice ročně prodalo na 300 milionů plastových brček. To jsou čísla, která vypadají děsivě. Dobrou zprávou však je, že se každým rokem snižují.
A jak můžeme snížení produkce plastu a dalšího odpadu pomoci my sami?
- Více rozmýšlejme nad tím, co budeme daný den jíst a pít a jak to můžeme převážet a přenášet. Opakovaně použitelné nádoby jsou v tomto skvělým pomocníkem.
- Pokud víme, že nás čeká pravidelný nákup, mějme u sebe látkové tašky a sáčky.
- I kávu z naší oblíbené kavárny si můžeme nechat připravit do našeho oblíbeného kelímku. Velmi často je v kavárnách možné takové kelímky pořídit a při jejich používání můžeme být odměněni třeba slevou.
- Nakupovat můžeme v prodejnách bez obalu. Seznam takových prodejen najdete zde. Třeba je taková prodejna i ve vašem okolí a jen o ní nevíte.
A nezapomínejme třídit. Ne každý takto vyprodukovaný obsah musí skončit v popelnici.