Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Recyklace v ČR: Jak si vedeme oproti jiným zemím EU

V mnoha českých domácnostech je třídění odpadu běžnou záležitostí. Recyklují se nejen plastové lahve, sklo a papír, ale stále častěji také bioodpad nebo kartony od nápojů. Jak si Česká republika stojí oproti jiným zemím Evropské unie? Kolik odpadu průběrná domácnost vytřídí?

V celé Evropské unii je ročně vyhozeno kolem 80 milion tun obalových odpadů. Jde například o plastové lahve, sáčky, obaly od sušenek, kartony apod. Na jednoho obyvatele EU připadá asi 96 kg odpadového materiálu. Dobrou zprávou je, že přibývá odpadu, který je recyklovaný.

Česko je šesté ve třídění odpadů

České domácnosti vytřídí kolem 75 procent obalů. Podle Eurostatu je tak Česko ze všech osmadvaceti zemí EU na šestém místě. Nejpoctivěji třídí odpad domácnosti v Belgii, následuje Irsko, Švédsko, Německo a Nizozemsko. Za Českou republikou ze západních sousedů pokulhává například Rakousko.

Ačkoli jsme na tom v České republice se tříděním odpadů poměrně dobře, stále ještě je co zlepšovat. Kontejnery na plasty, papír nebo sklo jsou sice v každé menší obci, ale Češi příliš netřídí například plechovky, pravděpodobně i z toho důvodu, že na mnoha místech kontejnery na plechovky prostě chybí. Ve třídění plechových odpadů nás předbíhají například Němci, kde jsou takzvané stříbrné kontejnery poměrně rozšířené.

Poplatky za třídění odpadů

Svoji roli ve třídění odpadů hrají i poplatky. Náklady na třídění odpadů platí v tuzemsku výrobci obalů, ale například ve Velké Británii se výrobci obalů podílejí na jejich třídění jen jednou desetinou. V Česku byl zaveden systém EKO-KOM, který zajišťuje sběrnou síť pro recyklaci obalů. Zapojeno je do ní přes 20 500 firem vyrábějících nebo dovážejících balené zboží.

Motivovat k třídění odpadů mohou i poplatky, které platí spotřebitel. V Německu například funguje systém záloh na plastové láhve, podobně jako u nás na skleněné lahve. Roční náklady recyklace obalových odpadů domácností jsou v České republice zhruba 5 eur na obyvatele. V Německu jsou náklady vyšší, zhruba 12 euro.

Publikováno 23. 10. 17 v kategorii Třídění odpadu |

Starší příspěvky:
Jak odpady ovlivňují klimatické změny?

Ačkoliv se klima na Zemi dříve měnilo bez vlivu člověka, nyní se většina vědců shoduje na tom, že klimatické změny...

Co se děje se starými pneumatikami?

Každá pneumatika jednou dojezdí. Potom se dá použít různě. Můžete z ní vyrobit dětskou houpačku či prolézačku. Nebo pneumatiky hromadit a...

Co dělají supermarkety s neprodaným jídlem?

Ročně se ve světě vyhodí kolem 1,3 miliardy tun jídla. Na vině nejsou jen konzumenti, kteří nakupují víc, než spotřebují,...

Donald Trump a zrušení Pařížské smlouvy. Jaký může být dopad na životní prostředí?

Pařížskou dohodu o klimatu podepsalo před dvěma lety 195 zemí. Prezident Spojených států Donald Trump ale nedávno oznámil, že USA...

Co vše v sobě skrývá pojem ekologie?

Pojem ekologie je skloňovaný ve všech pádech. Ohánějí se jím politici, neziskové organizace i média. Co vše ale v sobě skrývá?...

Zavřít