Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Třídění odpadů hrou aneb naučte své děti třídit odpad

Třídění odpadů je důležitou součástí současného světa, neboť jeho produkce je obrovská. Klíčové tedy je, aby  se tuto aktivitu naučily již malé děti. Jak na to? Samozřejmě zábavnou formou!

Třídění odpadu v domácnosti

Malé děti pochopitelně vidí ve svých rodičích a vůbec v dospělých vzory, které napodobují. Správné nakládání s odpady je proto podstatné nejen z hlediska stavu životního prostředí, ale také jako vzor pro další generace. Jít zkrátka svým potomkům příkladem je naprostý základ, což ostatně neplatí pouze pro tuto oblast. Jak ale děti naučit třídit odpad konkrétně? Již „učitel národů“ Jan Ámos Komenský tvrdil, že ideální je učení za pomoci hry.

V domácnosti je ovšem nejprve nutné vytvořit co nejpřehlednější prostory pro třídění, aby děti vždy věděly, kam ten který materiál patří. A navíc jim musíte vysvětlit, proč by vlastně měly tuto aktivitu vyvíjet. To vše samozřejmě nenásilnou formou – ideálně právě formou hry. Rodiče mohou svým dětem spoustu aktivit vymyslet, případně se nechat inspirovat, a to kupříkladu zde.

Důležité je, že i pro potřeby dospělých jsou kontejnery pro jednotlivé materiály rozlišeny barevně, což může být pro děti inspirující, neboť barvy dokážou holky a kluky obecně zaujmout. Proto by učení, co do kterého kontejneru patří, nemuselo být nikterak namáhavé a děti bude bavit. Na procházce jim tedy můžete ukázat nádoby na tříděný odpad a občas je vyzkoušet, zda si vše správně pamatují.

Třídění odpadu v rámci školní výuky

Správný přístup k třídění odpadu by děti měly pochytit nejen v samotné rodině, ale také v rámci školní výuky. Pro tyto účely byla také vyvinuta celá řada her, případně dalších výukových či výtvarných aktivit. Rodičovská výchova a společně s ní obdobné činnosti ve škole zkrátka mohou děti zábavnou formou naučit třídit odpad. Na závěr je totiž nutné zopakovat, že nucení může být kontraproduktivní.

Tip na závěr: zajímá vás, jaké aktivity jsou pro děti vhodné konkrétně? V tom případě se podívejte na náměty na hry a další aktivity, které rozhodně můžete vyzkoušet.

Štítky:
Publikováno 20. 10. 15 v kategorii Třídění odpadu |

Starší příspěvky:
Fenomén „vesmírný odpad“. O co se jedná?

Lidstvo se vydalo do vesmíru již před mnoha desítkami let a tento výkon lze nazvat triumfem vědy a touhy poznávat....

Jak bojovat proti založení černé skládky?

Odstranění černé skládky může být finančně náročné. Proto je vhodné jejímu vzniku předcházet. Je to však vůbec možné? A jak...

Přehled poplatků za komunální odpad

Výše poplatků za komunální odpad může být zdrojem určitých nejasností. Zajímá-li vás tedy, jak je to ve skutečnosti, všechny potřebné...

Jedna taška odpadu za rok? Žádný problém!

Produkce odpadu je v posledních letech ožehavým tématem, kterému je věnováno mnoho pozornosti. Ať už se ovšem snažíte jeho produkci snížit...

Písek a kamenivo na stavbě. Jaké druhy použít?

Při stavebních činnostech jsou potřeba nejrůznější materiály. Naprostým základem je ovšem písek a kamenivo, bez nichž to zkrátka a dobře...

Zavřít