Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Jak naučit děti třídit odpad? Nejlépe hrou!

Snad každé malé dítě ví, že plastová láhev patří do žlutého kontejneru. A že když není při ruce, schová se obal od pitíčka prozatím do tašky, aby byl vyhozený na správné místo, odkud putuje k dalšímu zpracování. Je chvályhodné, pokud své dítě vedete k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí a pokud mu jdete příkladem. Místo mentorování a napomínání mu můžete třídění odpadu ukázat i formou her!

Počet lidí, kteří v České republice třídí odpad, roste. Aktivně se takto o životní prostředí stará téměř 70 procent obyvatel. Práci jim usnadňuje narůstající počet barevných kontejnerů: na papír, plast, bioodpad nebo na sklo.

Hra na barvy a postavy z kontejnerů

Jsou to právě barvy kontejnerů, které můžou upoutat dětskou pozornost. Když si vyjdete na procházku, zkuste si vyprávět o tom, že modrá barva patří papíru a že zelená a bílá zase sklu a hnědá odpadkům, jako jsou kuchyňské zbytky, slupky nebo odřezky zeleniny a ovoce. Zkuste si vyjmenovat, co vše může přijít do žlutého, modrého, bílo-zeleného nebo hnědého kontejneru.

Že to sami přesně nevíte, tady je malá nápověda!

  • Zelený/bílý kontejner – je určený pro sklo. Barevné do zelené části, čiré do bílé. Do tohoto kontejneru patří nevratné láhve (například od vína nebo džusů), skleničky od džemů, rozbité skleničky apod. Nevhazujte sem keramiku, porcelán nebo drátované sklo. Zvolit si můžete postavičku – třeba Pepka střípka, který ovládá tento kontejner!
  • Žlutý kontejner – je vyhrazený plastu. Obývat ho může třeba petka Peťka. Patří sem PET lahve, plastové obaly od kelímků, igelity nebo sáčky. Pozor, nevhazujte obaly od žíravin nebo čisticích prostředků.
  • Modrý kontejner – pohltí vše papírové, jako jsou pokreslené listy, noviny a časopisy. Kralovat mu může třeba časák Čenda. Tomu se ale nebude líbit, když do něho budete vhazovat mastný papír nebo celé svazky knih – raději je někomu věnujte!
  • Hnědý kontejner – je určený na bioodpad. Obývat ho může třeba ohryzek Otík. Patří sem například odřezky z kuchyně, ze zeleniny, slupky z ovoce apod.

Interaktivní hra – třídění odpadů

Na internetu najdete i spoustu interaktivních her, které děti provedou tříděním odpadů a hravou formou je naučí třídit odpad. Doporučit můžeme například stránky, kterými provází Tonda Obal.

Publikováno 23. 01. 17 v kategorii Zajímavosti |

Starší příspěvky:
Adidas vyrábí boty z odpadu, který vyloví v oceánech

Běháte rádi? A zajímáte se zároveň o životní prostředí a třídění odpadů? Potom vás rozhodně zaujme zpráva, že společnost adidas...

5 největších znečišťovatelů životního prostředí v Česku

Objem rakovinotvorných látek, které velcí znečišťovatelé vypouští do ovzduší na území České republiky, meziročně klesl. Zvýšilo se ale množství dioxinů...

Jak se žije bez obalů? Jde to?

Plastové sáčky, do kterých nacpete jeden kousek pomeranče, protože se to tak dělá. Plátek masa zabalený v igelitu na polystyrenovém tácku....

5 mýtů o třídění odpadu, kterým věří i naše babičky

Třídění odpadu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak můžeme snadno přispět ke zlepšení životního prostředí. Lidé ale bývají často demotivovaní. Třeba...

Celebrity, kterým není lhostejné třídění odpadu

Hollywoodským i českým celebritám není životní prostředí lhostejné. Alespoň některé z nich se snaží jít příkladem a ukazovat na nutnost třídění...

Zavřít