Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Jak se žije bez obalů? Jde to?

Plastové sáčky, do kterých nacpete jeden kousek pomeranče, protože se to tak dělá. Plátek masa zabalený v igelitu na polystyrenovém tácku. I takové jsou zvyklosti v českých supermarketech. Jde to i jinak? Jde. Ukazují to obchody, kde i čočku nebo hrách koupíte bez obalu.

Společně se zvyšujícím se ekologickým povědomím, rozmachem biopotravin a zájmu o ekologický a udržitelný život vznikají zajímavé projekty, které nahlíží na spotřebitelský život jinak. Patří k nim například obchody, které prodávají suroviny bez obalů. Jaké výhody a nevýhody to s sebou nese?

Nebalené potraviny jsou levnější

Je to logické, výrobci šetříte náklady na obal. Ten není zadarmo. Často nejde jen o materiál, ale také o jeho potisk, grafiku, zpracování.

Můžete si vzít, kolik chcete

Některé suroviny se prodávají v určitém objemu. Třeba čočka, hrách nebo rýže se prodávají většinou po půl kilech. To pro někoho může být moc, pro jiného málo. V obchodech bez obalu vám naváží přesně tolik, kolik potřebujete.

Vyšší kvalita potravin bez obalu

Prioritou obchodů prodávajících potraviny bez obalu není jen ohleduplnost k životnímu prostředí, ale také kvalita. Většinou zde dostanete zboží v bio kvalitě. Ať už to jsou kroupy, pohanka, pšeničná mouka nebo třeba sušené ovoce. Dbá se při tom i na to, aby prodávané zboží bylo pokud možno lokální.

Šetříte životní prostředí i čas

Když nakupujete bez obalu, neskladujete doma igelitové sáčky, obaly a pytlíky. To znamená, že šetříte i svůj čas – nemusíte tak často chodit do žlutého kontejneru. Tím šetříte i životní prostředí.

Do čeho se tedy nakupuje?

Je to jednoduché. Třeba do látkových sáčků. Přinesete si je do obchodu z domova (nebo si je tady jednorázově koupíte) a prodavači vám do nich naváží přesně tolik suroviny, kolik potřebujete. Alternativou jsou například i uzavíratelné sklenice nebo různé dózy.

Publikováno 26. 12. 16 v kategorii Zajímavosti |

Starší příspěvky:
5 mýtů o třídění odpadu, kterým věří i naše babičky

Třídění odpadu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak můžeme snadno přispět ke zlepšení životního prostředí. Lidé ale bývají často demotivovaní. Třeba...

Celebrity, kterým není lhostejné třídění odpadu

Hollywoodským i českým celebritám není životní prostředí lhostejné. Alespoň některé z nich se snaží jít příkladem a ukazovat na nutnost třídění...

5 filmů s tématikou třídění odpadu, které musíte vidět

Tématiku ekologie nebo třídění odpadů proslavuje i stříbrné plátno. Zajít se podívat na ekologické snímky můžete do kina, lze je...

Kde se dozvíte informace o nakládání s odpadem?

Přibývá věcí, které třídíme. Už jsme si zvykli na to, že plasty vyhazujeme do žlutých kontejnerů a že papír patří...

Opravdu sbírky PET víček pomáhají?

Někdo z vašeho okolí tomu trendu určitě propadl. Má doma igelitku plnou barevných víček, které střádá pro dobročinné účely. Podle ekologů...

Zavřít