Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Kde si v Praze nakoupíte potraviny bez obalů?

Plastové sáčky od ovoce, obaly od mycích prostředků, rýže nebo čočky, se staly běžnou součástí našich životů. Přesto nemusíte vynášet plné igelitky plastového odpadu nebo střádat papírový odpad. Nakupovat se dá i bez obalů.

zdroj obrázku: ekomonika.idnes.cz

Novému životnímu stylu, který proniká i do České republiky, se říká Zero Waste. Znamená, že minimalizujete vznik odpadu ve své domácnosti. Třeba tak, že kupujete potraviny bez obalu. Zero Waste se opírá o několik základních bodů známých jako 5R.

  • Refuse – odmítnutí.
  • Reduce – omezení.
  • Reuse – opakované použití.
  • Recycle – recyklace.
  • Rot – kompostování.

Říká se, že nejlepší je takový odpad, který nevznikne. Můžete odmítnout nakupovat potraviny s obalem. Můžete omezit spotřebu produktů balených do zbytečných obalů. Můžete se naučit opakovaně využívat věci, recyklovat a v neposlední řadě i kompostovat.

Přece jen, bez nakupování to v naší společnosti nejde, takže pokud se rozhodnete pro menší spotřebu balených potravin nebo drogistických výrobků, nakupujte tam, kde je prodávají bez obalu.

Bezobalové prodejny v Praze

Prodejna Bezobalu

Vznikla v Praze jako první. Funguje jako Institut pro podporu šetrné distribuce a uvědomělé spotřeby a provozuje bezobalové obchody. Letos v září otevřeli už druhý obchod a zároveň školící centrum. Bezobalu je nezisková organizace, která v ČR šíří koncept Zero Waste a mimo prodeje bezobalových potravin pořádá také workshopy a další akce zaměřené na předcházení vzniku odpadu. Její prodejny najdete na adrese Bělehradská 96, Praha 2 a v ulici Pod Kaštany 5, Praha 6.

Prodejna Nebaleno

Druhou prodejnou, která v Praze prodává výrobky bez obalu, je Nebaleno. Zde si můžete pořídit kompletní sortiment ekologických prostředků pro domácnost. Je to jednoduché: přinesete si svoji vlastní nádobu a necháte si zde natočit například mýdlo nebo šampon. Mají tady šetrnou kosmetiku, přírodní mýdla, tuhé šampony nebo přírodní deodoranty. Prodejnu najdete na adrese Jaromírova 15, Praha 2 – Nusle.

Publikováno 19. 12. 17 v kategorii Zajímavosti |

Starší příspěvky:
Proč někteří Češi jezdí uklízet odpadky na Bali?

Místo lenošení na vyhřátém písku sbírají na plážích odpadky – plastové láhve, igelitové sáčky a další nepořádek. Proč někteří Češi...

Jak se měnil odpad v Praze v průběhu století?

Odpad provází lidstvo už od pravěku. Zatímco dřív byl zužitkován každý kousek materiálu, i když lidé ještě slovo recyklace neznali,...

5 videí, která vás přimějí třídit odpad

Váháte ve své domácnosti se tříděním odpadu? Říkáte si, že se stejně vše smíchá na jedné skládce? Podívejte se na...

Recyklace v ČR: Jak si vedeme oproti jiným zemím EU

V mnoha českých domácnostech je třídění odpadu běžnou záležitostí. Recyklují se nejen plastové lahve, sklo a papír, ale stále častěji také...

Jak odpady ovlivňují klimatické změny?

Ačkoliv se klima na Zemi dříve měnilo bez vlivu člověka, nyní se většina vědců shoduje na tom, že klimatické změny...

Zavřít