Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Proč Švédové musí dovážet odpad?

Proč by někdo dovážel odpad, ptáte se. Švédové to dělají. A přitom jsou považovaní za národ, který uvažuje pokrokově a ekologicky. Odpad je ale v dnešním světě cenná surovina, alespoň za určitých okolností.

Švédsko velmi dbá na životní prostředí. Přesto dováží odpad. V této severské zemi totiž funguje řada spaloven, která vyrábí ekologickou elektřinu a teplo. Švédové tento systém dovedli k takové dokonalosti, že musí dovážet odpadky z jiných evropských států, aby měli ve spalovnách čím topit.

Ekologičtí Švédové

Švédové ve srovnání s ostatními evropskými národy nejsou extrémně úsporní, co se týká produkce odpadu. Odpadky ale umí efektivně zpracovat. A teplo během dlouhé zimy nutně potřebují. Zhruba 50 procent energie pochází z obnovitelných zdrojů. Funguje tady na 32 spaloven, které ročně spálí zhruba 2 miliony tun opadu, což je více než polovina celkové produkce odpadků. Jen pro srovnání, v České republice je ročně spáleno asi 590 tisíc tun odpadu.

Skládky odpadů byste proto ve Švédsku hledali jen obtížně. Odpad, který se nespálí, se většinou recykluje. Švédové ale potřebují více odpadků, než sami stihnou vyprodukovat. Odpad dováží i z dalších evropských států, aby měli své spalovny čím krmit. Tím ulevují i ostatním evropským státům, protože v zemích Evropské unie platí zákaz skládkování, a tak místo pokuty mohou ostatní státy na prodeji odpadu Švédům ještě vydělat.

Vychytaná recyklace odpadu

Švédové také investují do nových technologií, které pomáhají odpad spalovat účinně a ekologicky. Soukromé společnosti se například musely zavázat, že většina energie, kterou vyrobí ze spalování odpadu, bude dodána do energetické sítě a využita k vytápění domů. Ve Švédsku vznikají také různé automatizované vakuové systémy, které by měly nahradit klasické kontejnery na odpad, takže v ulicích bude více místa a z kontejnerů nebude unikat typický zápach.

Spalování versus recyklace

Ne všichni jsou ale ze Švédských spaloven nadšení. Někteří ekologové poukazují, že spálení odpadu neznamená jeho recyklaci a že je třeba hledat cesty, jak produkci odpadu snižovat a zužitkovat co nejvíce vyhozených věcí. Jiní zastávají názor, že lepší než skládkovat je spalovat.

Publikováno 10. 04. 17 v kategorii Zajímavosti |

Starší příspěvky:
Značky a symboly pro třídění odpadu. Vyznejte se v nich!

Třídíte poctivě odpad? Potom jste si určitě všimli různých značek a symbolů. Typicky jsou například na PET lahvích nebo na...

Třídění odpadu u nás a ve světě. Jaké jsou rozdíly?

Zajímáte se o třídění odpadu a jste zvědaví, jak jsou na tom Češi ve srovnání se světem? Kde se třídí...

Jak postupovat při odstraňování azbestových stavebních odpadů?

Když se pustíte do rekonstrukce, bourání nebo přestavby, bez kontejnerů, které odvezou nepotřebný materiál, se neobejdete. Speciální pozornost věnujte azbestu,...

20 zajímavých faktů o odpadu, které ještě neznáte

Zajímáte se o problematiku odpadu? Potom určitě znáte všechny základní poučky o tom, jak třídit odpad a co do barevných...

Jak postupovat při objevení černé skládky?

Zošklivila vám nedělení procházku černá skládka? Nechcete nad hromadou pneumatik, stavebního odpadu nebo starých plechovek mávnout rukou? Jak postupovat při...

Zavřít