Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Průběh recyklace stavební suti: Na co se využívá dále?

Při rekonstrukcích, stavbách nebo přestavbách nutně vzniká stavební suť. Ne vždy musí skončit na skládce, ale ve většině případů ji lze znovu využít. Jak probíhá recyklace stavební suti? A na co ji lze zpracovat?

Stavební sutí se dříve zavážely vytěžené lomy nebo jámy, i dnes ji lze někdy vidět například v lesích, kde staré tašky rádoby zpevňují cestu. Stavební suť je možné ale recyklovat, takže se přidává k dalším materiálům, které nemusí zatěžovat životní prostředí.

Jakou stavební suť lze recyklovat?

  • Do stavební sutě patří: cihly, beton, střešní krytina (kromě eternitu, který obsahuje azbest), materiály z omítek, obklady.
  • Do stavební sutě nepatří: dřevo, sláma, okna, eternit a další materiály s azbestem, jež je nutné separovat a speciálně zlikvidovat, dále železo, asfalt, trubky a plastové rozvody, sanitární keramika, izolační  materiály.

Jak se recykluje suť?

Recyklace stavebního odpadu se rozvíjela od devadesátých let minulého století. Základní princip recyklace stavební suti je postavený na jednoduché úpravě, při které se změní fyzikální vlastnosti suti a potom se znovu opět využije ve stavební výrobě. Snižuje se tak spotřeba přírodních materiálů a surovin, omezuje se vyčerpání lomů a pískoven nebo otevření nových lomů.

Asi polovinu stavebního odpadu tvoří tzv. inertní materiály, mezi které patří kamenivo, beton, cihly nebo střešní tašky – to vše lze zpracovat k dalšímu použití. Zhruba třetina materiálu je dřevo, papír nebo plasty, které mohou být rovněž recyklovány a znovu zpracovány. Součástí stavebních odpadů bývá i hlušina, jako je zemina nebo výkopové materiály.

Co vzniká ze stavební suti?

  • Stavební odpad se napřed třídí, vyčleněny jsou nevhodné nebo nebezpečné materiály.
  • Posléze se stavební odpad drtí a využívá se podle typu, například betonová drť bez chemického znečištění se používá v betonech a lze ji natolik zpracovat, že se svými vlastnostmi blíží běžnému betonu.
  • Cihlová drť se zase používá ve směsích s menšími požadavky na pevnost.
  • Některé materiály, například zlomková drť, se používá jako zásypový materiál.
  • Z cihel lze vyrobit cihlovou drť, tzv. antuku, která se typicky používá k povrchové úpravě tenisových kurtů.
  • Stavební a betonářská ocel, která bývá součástí sutí, je od stavebního materiálu oddělena a putuje do sléváren.

Při odvozu stavební suti k dalšímu třídění slouží velké kontejnery, které vám přistaví specializovaná firma a zase je odveze, aniž byste se o cokoli dalšího museli starat.

Publikováno 21. 02. 17 v kategorii Stavební materiál, Třídění odpadu |

Starší příspěvky:
Nebezpečné stavební materiály: Na jaké materiály si dát pozor při
bourání stavby?

Likvidujete starou přístavbu nebo bouráte celý dům? I stavební odpad je možné třídit, a v některých případech máte dokonce povinnost jej...

Historie recyklace odpadu: Kde a kdy to celé začalo?

Ač se může zdát, že recyklace odpadu je záležitostí ryze moderní, opak je pravdou. V době, kdy byly suroviny těžko dostupné,...

Kolikrát se dají jednotlivé druhy odpadu recyklovat?

Vhazujete do kontejneru láhev a říkáte si, jestli se vám znovu dostane do ruky v podobě sklenice? A je vůbec možné...

Jak naučit děti třídit odpad? Nejlépe hrou!

Snad každé malé dítě ví, že plastová láhev patří do žlutého kontejneru. A že když není při ruce, schová se...

Adidas vyrábí boty z odpadu, který vyloví v oceánech

Běháte rádi? A zajímáte se zároveň o životní prostředí a třídění odpadů? Potom vás rozhodně zaujme zpráva, že společnost adidas...

Zavřít