Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Popelnici vám vysype robot. I taková je budoucnost sběru a recyklace odpadů

Města po celém světě se proměňují. Semafory řídí speciální čidla, aby auta projela na zelenou vlnu. V parcích přibývají lavičky, kde si mobil dobijete elektřinou vyrobenou ze slunce. Smart technologie a robotizace pronikají i do sběru a recyklace odpadů.

zdroj obrázku: baltimorewaterfront.com

Odpady provázejí lidstvo od jeho počátků. Zatímco v pravěku naši předchůdci zužitkovali každou kůstku a příliš odpadu po sobě nezanechávali, s rozvojem lidské společnosti odpadků přibývá. Neustále se proto hledají způsoby a technologie jak snížit produkci odpadů a zlepšit jejich recyklaci nebo spalování.

Popelářská auta na elektřinu

Proměnou procházejí i tak obyčejné věci, jako kontejnery na odpad. V řadě evropských měst jsou populární podzemní kontejnery. Ty se objevují i v České republice. Jejich hlavní výhodou je úspora místa, zlepšení estetiky okolí a to, že si kolemjdoucí nemusí zacpávat nos kvůli zápachu. A protože jsou objemnější, nemusí se tak často vyvážet.

S ohledem na automatizaci a robotizaci je pravděpodobné, že se promění i svoz a sběr odpadů. Některá města například pro svoz odpadu využívají ekologické vozy na elektrický pohon. Potkáte je například v ulicích Stockholmu nebo v německém Gelsenkirchen. Do budoucna je docela možné, že popelnice přijedou vysypat automatizované vozy, které se zcela obejdou bez obsluhy.

Kolo, které vyhazuje odpadky

Zlepšovat se budou i technologie ve spalovnách odpadů nebo při recyklaci odpadků. Nejlépe s využitím přírodních sil. Jednou takovou technologií budoucnosti je například Inner Harbor Water Wheel neboli „Mr. Trash Wheel“, který kombinuje starou a novou technologii využívající sílu vody a slunečního záření ke shromažďování odpadu a nečistot tekoucích po řece Jones Falls.

Proud řeky otáčí vodní kolo, které „vytahuje“ odpadky z vody a ukládá je do skládky. Pokud vodní proud není dostatečně silný, přichází na řadu solární panel, který zajišťuje dostatečný výkon, aby stroj zůstal v chodu. Odpadky jsou potom odváženy lodí a je přistaven nový, prázdný člun.

Všechny tyto technologie a inovativní nápady jsou předzvěstí kultivace v oblasti svozu a zpracování odpadů, která nás v budoucnosti čeká.

Publikováno 04. 01. 18 v kategorii Zajímavosti |

Starší příspěvky:
Kde si v Praze nakoupíte potraviny bez obalů?

Plastové sáčky od ovoce, obaly od mycích prostředků, rýže nebo čočky, se staly běžnou součástí našich životů. Přesto nemusíte vynášet...

Proč někteří Češi jezdí uklízet odpadky na Bali?

Místo lenošení na vyhřátém písku sbírají na plážích odpadky – plastové láhve, igelitové sáčky a další nepořádek. Proč někteří Češi...

Jak se měnil odpad v Praze v průběhu století?

Odpad provází lidstvo už od pravěku. Zatímco dřív byl zužitkován každý kousek materiálu, i když lidé ještě slovo recyklace neznali,...

5 videí, která vás přimějí třídit odpad

Váháte ve své domácnosti se tříděním odpadu? Říkáte si, že se stejně vše smíchá na jedné skládce? Podívejte se na...

Recyklace v ČR: Jak si vedeme oproti jiným zemím EU

V mnoha českých domácnostech je třídění odpadu běžnou záležitostí. Recyklují se nejen plastové lahve, sklo a papír, ale stále častěji také...

Zavřít