Rok se s rokem sešel a je tu opět povinnost firem ohlásit údaje o vyprodukovaných odpadech a to v případě překročení níže uvedených limitů. V předešlém roce nedošlo v tomto směru k žádné úpravě legislativy a tak se údaje ohlašují stejným způsobem jako v roce 2018.
Nové skupiny elektroodpadu
1. ledna 2019 začalo platit nové rozdělení skupin elektroodpadu. Dříve se elektroodpad rozděloval do 10 skupin, nyní jich je pouze 6:
Produkce odpadů v ČR v roce 2017
V roce 2017 bylo v ČR vyprodukováno celkem 34 512,6 tis. tun odpadu. Meziročně, tedy od roku 2016, se produkce odpadu zvýšila o 0,8 %, od roku 2009 dokonce o 7,0 %. Za nárůstem celkové produkce odpadů stojí hlavně rozvoj stavební činnosti, především v oblasti dopravní infrastruktury.
Stavební a demoliční odpady
V srpnu 2018 vydalo Ministerstvo životního prostředí tzv. Metodický návod https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/metodika_stavebni_odpady/$FILE/OODP-metodicky_navod_SDO-20180904.pdf pro řízení vzniku stavebních a demoličních odpadů a pro nakládání s nimi. Jeho vydáním končí platnost Metodického pokynu k nakládání s odpady ze stavební výroby a s odpady z rekonstrukcí a odstraňování staveb, který byl zveřejněn ve Věstníku Ministerstva životního prostředí, ročník XVIII, částka 3 v březnu 2008 a vycházel z právní úpravy, která od doby vydání pokynu doznala změn.
Výhody vlastní deponie na uložení odpadu Praha
Co je deponie?
Deponie jsou skládky zemin, písků, stavební suti a dalších surovin. Odpad vznikající při stavební činnosti je tedy možné uskladnit na specializovaných skládkách a následně zužitkovat při jiných stavebních činnostech.
Jak probíhá vytřídění stavební sutě
Stavební odpad nepatří do směsného odpadu, ale do sběrného dvora či do rukou specializované firmy. Následně je odpad tříděn a recyklován. Většina stavebního a demoličního odpadu se znovu vrací do oběhu a je tedy významným zdrojem druhotných surovin.