Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Diogenův syndrom aneb po krk v odpadcích

Diogenův syndrom je chorobou, která souvisí s odpady, proto se na ni v krátkosti zaměříme. Své jméno sice získala dle antického filozofa…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Diogenův syndrom je chorobou, která souvisí s odpady, proto se na ni v krátkosti zaměříme. Své jméno sice získala dle antického filozofa Diogena, ovšem naprosto neoprávněně. Proto naše povídání začneme v dávné minulosti…

Kdo byl Diogenes ze Sinópé?

Antický filozof Diogenes ze Sinópé žil ve 4. století př. Kr. a byl současníkem Platónovým či Aristotelovým. Od svých slavnějších kolegů se ale výrazně lišil. Ač většina tehdejších filozofů upřednostňovala vědění nad majetkem, Diogenes šel mnohem dále a pod vlivem svého učitele Antisthena žil v sudu či psí boudě bez starostí o světské záležitosti. Nakonec také získal přezdívku kyón („pes“), která zřejmě dala jméno celému jednomu filozofickému směru – kynismu. Diogenes byl sice mnohými považován za šíleného, pro další byl ovšem symbolem spokojeného a klidného člověka. Alexandr Veliký např. po vzájemném setkání údajně prohlásil: „Kdybych nebyl Alexandrem, chtěl bych býti Diogenem.“

Diogenův syndrom neboli „křečkování“

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že Diogenův syndrom je poruchou, která člověku znemožňuje hromadit majetek. To by ostatně z pohledu současného „konzumerismu“ nebylo zase tolik nežádoucí. Nicméně jménem nebohého Diogena byl nepřesně označen syndrom naprosto opačný, totiž chorobné hromadění věcí. Nezřídka se proto této poruše říká také „křečkování“. Takto postižení lidé nejsou schopni prakticky nic vyhodit (co kdyby se to mohlo ještě někdy hodit, že?) a někdy bývají až „po krk v odpadcích“.

Jak se Diogenův syndrom projevuje? Především nutkavým hromaděním nejrůznějších věcí, které jsou ve většině případů naprosto bezcenné, a pro ostatní by se jednalo pouze o nepotřebný odpad, jenž by rychle skončil v nejbližším kontejneru. Někteří takto postižení lidé se zase věnují sběratelství, které už ovšem „hraničí“ a občas se rovněž objevují případy, kdy se daný jedinec pustí do hromadění zvířat. Různé „kočičí mámy“ jsou tedy často obětí právě tohoto syndromu, ač se pochopitelně nejedná o doménu žen a stejně postiženi jsou rovněž muži.

Léčba Diogenova syndromu

Vzhledem k tomu, že lidé, kteří trpí Diogenovým syndromem, nejsou někdy schopni udržovat ani základní hygienu a přerušují své kontakty s okolím, jedná se o velký problém i pro jejich blízké. Nehledě na to se často snahy o řešení setkávají s agresivitou. Proto je nutná komplexní léčba, která snoubí podávání léků s psychoterapií. Základem je tedy opuštění domova a pobyt na psychiatrii. Ten nicméně sám o sobě nic nezmění, takže musí následovat výše nastíněné kroky. Pak může dojít k uzdravení a odpadky budou opět končit tam, kde patří…

Přehrát celé video na YouTube